Rüya Tabirleri .web.tr

Rüyada Ocak Görmek

Rüyada ocak görmek, mal ile tâbir olunur. Yanan bir ocak, kolay elde edilen rızka işarettir. Rüyada ocak görmek mal ve servete kavuşmaya işaret eder.

Rüyada ocak yaktığını görmek aile içindeki mutluluğa, ocak yaptırdığını görmek sevince, mutluluğa, rüyada boş ocak görmek henüz hayata geçirmediğiniz plan halinde olan bir iştir.

İçinde kömür bulunan ocak, iş yaşamınızda verdiğiniz emekler sonrasında olumlu değişiklikler olacak demektir. Bir ocağın sönmesi, işte bozulmaya, aile yaşamınızda sıkıntıya işaret eder.

Allame Meclisi: Yanan bir ocak görmek; bahtınızın açık olacağına… Ocağınızın söndüğünü görmek; elinizdeki malı kaybedeceğinize işarettir

Çağdaş Ulema: Ocağı yanar vaziyette görmek; huzur ve rahatlığa… Ocağı sönük görmek; birileri tarafından terk edileceğinize işarettir. Ev işlerini yürüten kimseye, binek hayvanına yahut kişinin kendi otomobiline, kişinin hayatını kazandığı dükkân yahut işine, Ocak bekâr için evlenmeye, kâfirin Müslüman olmasına, günahkârın tövbesine,

Üzerinde çanak vb. bulunan ocak evli kimse için hanımının hamile kalmasına, Ocak, bir yerden gelen yahut bir yere giden kimse için eve, Ateşli ocak ihtiyaçları gidermeye ve rızka, ateşsiz ocak üzüntü ve kedere, Ocakta güzel alevlerle yanan ateş görmek evlada,

Ocaktaki ateş kişinin midesine, orada görülen odun ise yediği şeylere, Ocakta görülen çömlek kocaya, onun evin ihtiyaçlarını gidermek için çektiği sıkıntılara delalet eder.

Ama ocak sönmüş ise sıkıntıdır. Rüyada bir ocak başında olup onu yakmaya çalıştığınızı görmek, başladığınız bir işi tamamlamaya çalıştığınıza ocağınızın sönmüş olduğunu görmek, işinizin bir çıkmaza girdiğine işarettir. Ocak bazen da ev ve aile halkı ile de tabir olunur. Ocağın yanık ve alevli olması aile mutluluğuna delildir.

Kirmani'ye göre; ocak, bir evin düzeni ve intizamıdır. O ocakta iyi ve kötü görülen her bir hal bunlara kıyaslanarak tabir olunur.

Ebu Sait El-Vaiz'e göre; Ocak rüyada eştir. Ocak kireçten ise eşi kibirli bir ailenin kızıdır.

Ağaçtan ise dedikoducu bir ailedendir. Eğer altın ve gümüş gibi kıymetli bir madenden ise şerefli bir ailedendir. Eğer tuğla ve tastan ise, fakir ve ahlaklı bir ailenin kızıdır, Bir ocağın yitildiğini görmek, sahibinin geçiminin darlaşacağına işarettir.

Bazı yorumcuların düşüncelerine göre, ocağın yıkıldığını görmek, ev halkının yolculuğuna çıkacağına delalet eder. Rüyasında bir ocak yaptığını gören, bolluk içinde yasar. Ocağın yandığını gören, ailesi ile mutlu olarak ömür sürer. Ocağın sönmüş olduğunu görenin, evi yıkılır.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada ocak görmek, ev reisi veya hanıma işarettir. Ocakta 1yi veya kötü görülen her bir durum bunlara aittir. Ocağın yendiğini gören kimse, çoluk çocuğu ile sevinç ve refaha erişir.

Eğer tabirde ocakta bulunan çömlek ev, dış işlerini yürüten bir kimse ve iç islerine bakan bir kadın murat edilirse, ocak, o kadının günah ve helal olmayan amellere karşı göğüs geren, meşakkat ve kazanç ateşiyle yanıp yakılan kocasıdır.

Bazen de ocak zevceye, üzerindeki çömlek de kocaya işarettir. O kadın daima sözüyle, kocasını yakar. Geçimi için kocasına hücum eder. Kocası da hanımının bu durumundan müteessir olarak çok rahatsız olur.

Ocak ateşsiz ise, üzüntü ve kedere, ateşli ise ihtiyaçları gidermeye ve rızıklara işarettir. Ocak, kocaya veya binek hayvanına da işarettir. Bazen ocak, kandil ve minber işarettir.

Bazen de ocak, çocuğa, anaya, çocuğunu sinma alan kadına, rüya sahibinin arzu ettiği şeylerin temin edildiği dükkâna, üzerine bindiği bineğine, eve inecek veya evden gidecek kimse için eve işarettir.

Aralık ve Ocak aylarına da işarettir.

Abdulgani en-Nablusi'ye birisi gelerek "Ey imam! Rüyamda bir ocak gördüm onda bir miktar ateş ve yakınında bir odun vardı" dediğinde. Nablusi "Ocak senin midendir. Odun geçen gece yediğin ağır yemektir" şeklinde tabir edince o kimse "Evet efendim öyle oldu" demiştir.

İçine kömür konmuş ocak, gayretler sayesinde bir süre sonra işte gelişme olacağını belirtir.

Başka bir rivayete göre de: Rüyada ocak görmek eceli yaklaştığına işaret eder Ocağın önünde yalnız başına oturduğunuzu görmek, bir işte zarara uğramaya yorulur. Sevdiğiniz kimseler ile beraber ocak başında oturduğunuzu görmek, hileli işlere bulaşmaya işarettir.

Bazı yorumculara göre, rüyada ocak görmek erkek için kadına ve kadın için de erkeğe yorulur.

 

Şarkı Sözleri Sitesi Burçlar Sitesi Bebek İsimleri Sitesi
Rüyada Aç Bir Adam Görmek
Rüyada Alaimisema (Gökkuşağı) Görmek
Rüyada Basımevi Görmek
Rüyada Bronşit Görmek
Rüyada Cünüp Görmek
Rüyada Çizik Görmek
Rüyada Fırın Kürekçisi Görmek
Rüyada Hayat Kadını Görmek
Rüyada Kapuska Görmek
Rüyada Maraz Görmek
Rüyada Oda Görmek
Rüyada Palan / Palancı Görmek
Rüyada Sidik Damlaları Görmek
Rüyada Vakfe Görmek
Rüyada Yaycı Görmek

© 2010 - 2020 MAN | Rüya Tabirleri.web.tr | İletişim | Hakkımızda | Kullanım Koşulları | Gizlilik Sözleşmesi | OS

Facebook Sayfamız Google Sayfamız Twitter Sayfamız